Dla Rodziców

Poradnik dla rodziców

Poniżej znajduje się lista najistotniejszych informacji związanych z organizacją kolonii letnich oraz zimowisk, przedstawiona w postaci najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi. W przypadku dalszych wątpliwości prosimy kontaktować się z nami telefonicznie bądź mailowo.

 

Zapisy na kolonie i zimowiska

Jak mogę zapisać dziecko na kolonie/zimowisko?

Dzieci można zapisywać telefonicznie, mailowo lub osobiście. Przy zapisach należy podać imię i nazwisko dziecka, wybrany turnus (miejscowość i termin) oraz numer kontaktowy.

Czy mogę zapisać dziecko przed wpłaceniem zadatku?

Owszem, można zarezerwować sobie miejsce przed dokonaniem jakiejkolwiek wpłaty, należy jednak pamiętać, że taka rezerwacja przestaje być ważna po upływie 7 dni od zapisu. Po tym czasie należy skontaktować się ponownie.

Moje dziecko jechało już wcześniej ze Szkoła Sportu K&E, czy muszę podawać wszystkie dane?

Tak, mimo wszystko bardzo prosimy ponownie podać wszystkie informacje.

Moje dziecko nie mieszka/nie jest zameldowane we Krakowie. Czy mimo to może jechać na kolonie/zimowisko ze Szkoła Sportu K&E?

Tak. Przyjmujemy zapisy z całej Polski.

Moje dziecko nie ma skończonych 7 lat. Czy mimo to może jechać na kolonie/zimowisko/obóz?

Może. Należy jednak pamiętać, że takie dzieci mogą nie spotkać w czasie wypoczynku swoich rówieśników. Małe dzieci często tęsknią, dlatego dobrze jest się zastanowić przed zapisaniem ich na kolonie, czy są wystarczająco samodzielne na taki długi pobyt poza domem. Należy także skontaktować się z nami telefonicznie, aby dowiedzieć się o wysokości opłaty za wyjazd.

Moje dziecko jest już zapisane. Co dalej?

Teraz należy wpłacić zadatek, a później pełną kwotę. W międzyczasie trzeba też wypełnić kartę kwalifikacyjną, którą można pobrać z naszej strony lub odebrać w biurze.

 

Karta kwalifikacyjna

Do kiedy należy dostarczyć kartę kwalifikacyjną?

Można przed samym wyjazdem – należy pamiętać o komplecie podpisów, żeby uniknąć uzupełniania kart na miejscu zbiórki. Jednak w każdym przypadku dobrze jest dostarczyć kartę jak najwcześniej.

Jak dostarczyć karty kwalifikacyjne?

Najlepiej – bezpośrednio do biura. Mamy wtedy możliwość zweryfikowania, czy karta została wypełniona prawidłowo, a to pozwala uniknąć później wielu problemów.

Czy mogę wysłać kartę kwalifikacyjną drogą elektroniczną?

Tak, ale oryginał oddaje się najpóźniej na miejscu zbiórki przed wyjazdem.

Czy kartę wypełniania lekarz?

Od 2009r kart nie muszą wypełniać lekarze. Można dołączyć kserokopię książeczki zdrowia dziecka.

O czym muszę pamiętać wypełniając kartę kwalifikacyjną?

Należy uważnie przeczytać wszystkie informacje, które znajdują się na karcie i podpisać wszędzie tam gdzie wymagany jest podpis. Na ostatniej stronie karty jest również podpis uczestnika. Ostatnia strona karty kwalifikacyjnej wypełniana jest wyłącznie przez kierownika kolonii/zimowiska i wychowawcę dziecka podczas wypoczynku, a nie przez wychowawcę klasy.

 

Wpłaty

W jaki sposób płaci się za kolonie/zimowiska?

Opłaty za kolonie przebiegają w dwóch etapach: najpierw trzeba wnieść zadatek w wysokości 400 zł od osoby (dokładna kwota jest ogłaszana na stronie internetowej). Taki zadatek nie ulega zwrotowi, chyba że na zwolnione miejsce znajdzie się inny uczestnik. Następnym krokiem jest uiszczenie pełnej opłaty za kolonie (pomniejszonej o wysokość zadatku) na 7 dni przed rozpoczęciem turnusu. W przypadku rezygnacji w trakcie trwania turnusu nie zwraca się żadnej kwoty.

Czy mogę zapłacić w ratach?

Istnieje możliwość wpłacenia tylko części pełnej kwoty. Ważne, aby cała kwota została wpłacona przed upłynięciem wyznaczonego terminu.

Czy dostanę rachunek za wypoczynek dzieci?

Oczywiście. Przy dokonaniu każdej wpłaty wystawiamy Państwu potwierdzenie wpłaty, natomiast po wpłaceniu pełnej kwoty – na życzenie – rachunek. Prosimy pamiętać, że zakłady pracy dofinansowujące wypoczynek dzieci pracowników często wymagają konkretnej treści na rachunku, dlatego dobrze jest zapytać wcześniej pracodawcy, co powinno znaleźć się na rachunku.

 

Podróż i zbiórka

Jak podróżują dzieci? – przejazdy PKP (Łeba, Ustronie, J.Białe)

Przejazd na kolonie odbywa się zawsze, o ile tylko to możliwe, bezpośrednim pociągiem do najbliższej stacji i z niej autokarem do ośrodka. Czasami, w przypadku krótkich dystansów (głównie w góry), podróżujemy wyłącznie autokarem. Przedziały w pociągu są przez nas wcześniej rezerwowane.

UWAGA! – przydzielono nam miejsca siedzące.Podróż nie wymaga żadnych dodatkowych dopłat ( z wyjątkiem uczestników nie posiadających ważnych legitymacji) w Takiem przypadku rodzic musi dokupić bilet jak dla osoby dorosłej w 2 strony! Szczegóły przejazdu wkrótce.

Gdzie odbywa się zbiórka?

W przypadku wyjazdu pociągiem, spotykamy się na Dworcu Głównym PKP-Kraków lub w Płaszowie. Zwyczajowym miejscem jest dla Dworca Głównego bezpośrednio peron , z którego odjeżdża w przypadku Dworca w Płaszowie, pod zegarem, przed budynkiem.

Przy podróży autokarem, najczęściej spotykamy się na rondzie Matecznego (duży parking dochodzący do ronda).

Dla uczestników z innych województw

W sposób zorganizowany kiedy zbierze się 10 uczestników.Można przewieść dzieci bezpośrednio na miejsce kolonii lub na zbiórki w Krakowie ( o warunkach informujemy tel)

Jak wygląda zbiórka?

Podczas zbiórki przedstawiamy Państwu kadrę, następnie sprawdzana jest obecność, uzupełniamy braki w kartach kwalifikacyjnych, o ile takie są, rozdajemy karteczki z namiarami na kierownika turnusu i na ośrodek oraz z planowaną godziną powrotu, oraz zbieramy depozyt – pieniądze, inne wartościowe rzeczy oraz leki. Następnie wsiadamy do pociągu według opisanych poniżej reguł. W trakcie zbiórki będziemy mieli ze sobą identyfikatory z nazwą organizatora – należy się trzymać możliwie blisko osób, które te identyfikatory mają, szczególnie w trakcie przemieszczania się do pociągu.

Jak wsiadamy do pociągu?

Do pociągu wsiadają wyłącznie dzieci z bagażem podręcznym, wszystkie tym samym wejściem, przy której stoi kierownik kolonii lub inna osoba z kadry. Dzieci wsiadają pojedynczo i  zajmują kolejne wolne miejsca w naszych przedziałach.Zamiany miejsc są możliwe po ruszeniu pociągu i przy pomocy wychowawców, tak , żeby wszyscy byli zadowoleni, jednak na początku ważne jest, żebyśmy wszyscy sprawnie wsiedli i zmieścili się w naszych przedziałach.

Gdy dzieci siedzą już w przedziałach, zaczynamy pakować walizki. Bagaże podajemy sobie przez okna – z peronu podają je osoby ze Stowarzyszeni oraz rodzice, w wagonie przyjmują i układają w kolejnych przedziałach wyłącznie osoby z naszego Stowarzyszenia. Bagaże można wcześniej podpisać, aby nie było problemu z ich odnalezieniem po dojechaniu na miejsce. Wszystkie rzeczy, po które może sięgać dziecko w trakcie podróży, powinny znajdować się w jego podręcznym bagażu.

Prosimy, aby pożegnać się z dzieckiem na peronie i nie wchodzić do pociągu (chyba, że kogoś o to poprosimy).

 

Pakowanie walizki

Co trzeba/można ze sobą wziąć?

Nie wyznaczamy odgórnie listy rzeczy, jakie należy ze sobą zabrać. Obowiązkowo dziecko musi być wyposażone w niezbędny ekwipunek, taki jak ubranie, obuwie, ręcznik, przybory toaletowe). W walizce powinny znaleźć się jedynie niezbędne rzeczy, tak, żeby nie zajmowały one zbyt wiele miejsca i nie były zbyt ciężkie. Wszelkie wartościowe rzeczy (komórki, odtwarzacze mp3 i mp4 itp., ale także pieniądze), dzieci biorą na własną odpowiedzialność, aczkolwiek mają możliwość zostawiania tych rzeczy „w depozycie” u wychowawcy (np. na noc).

Czego nie wolno mieć ze sobą?

Poza oczywistymi rzeczami, takimi jak papierosy, alkohol i inne używki oraz przyrządami niebezpiecznymi (np. scyzoryki, ostre przedmioty), dzieci nie mogą posiadać przy sobie leków. Wszystkie leki, włącznie z tabletkami na ból gardła, które można kupić w sklepie spożywczym, należy bezwzględnie przekazać podczas zbiórki, szczelnie zapakowane i podpisane.

Jak przekazać kieszonkowe?

Pieniądze, tzw. „kieszonkowe”, dziecko może mieć ze sobą, aczkolwiek wtedy nie bierzemy za nie odpowiedzialności. Można też przekazać pieniądze na zbiórce w zamkniętych i opisanych kopertach. Opis koperty powinien zawierać informację czyje to pieniądze oraz jaka kwota znajduje się w środku. Można również zapisać, ile i co jaki czas wychowawca ma wypłacać pieniądze dziecku (np. „10zł co drugi dzień”). Jest to dobry pomysł w szczególności w przypadku małych dzieci.

 

Kontakt z dzieckiem

Jak mogę skontaktować się z dzieckiem?

Na zbiórce rozdajemy telefony kontaktowe do kierownika kolonii/zimowiska. Pod ten numer można zadzwonić, aby otrzymać numer do wychowawcy dziecka i kontaktować się z nim bezpośrednio lub przez wychowawcę – z dzieckiem. Innym rozwiązaniem jest wyposażenie dziecka w telefon komórkowy – najlepiej możliwie stary model na kartę, gdyż, niestety, nie możemy za niego wziąć odpowiedzialności.

Kiedy najlepiej dzwonić?

Generalnie, nie ma to większego znaczenia, ale dobrze jest wcześniej poznać godziny posiłków, pobudki i ciszy nocnej, aby w tych godzinach dziecku nie przeszkadzać.

W przypadku małych i tęskniących dzieci, dobrym pomysłem jest dzwonienie w godzinach porannych, gdyż wieczorem dzieci mają tendencje tęsknić bardziej.

 

Program

Informacje szczegółowe o  poszczególnych wyjazdach.

Znajdują się w opisach poszczególnych turnusów informują również o realizacji poszczególnych elementów programu i elementów niezbędnych do jego realizacji.

Program fakultatywny

Dodatkowo płatny lub nieobowiązkowy, z podanymi cenami grupowymi przy założeniu zebrania się odpowiedniej ilości osób.Realizowany również dla niewielkiej ilości osób.Np nurkowanie nad Jeziorem Białym wybrała w 2012r tylko 1 osoba, której to umożliwiliśmy.

Czy można zabrać rower do Białki Tatrzańskiej

Dedykowane dzieciom od 13 roku życia, dobrze jeżdżącym o kondycji wystarczającej do pokonania górzystego terenu, radzących sobie w przejazdach po drogach z ruchem samochodowym, znających przepisy ruchu drogowego, potrafiących przejechać co najmniej 20km na 1 wycieczce.O zamiarze wzięcia roweru proszę nas poinformować.Dla dzieci młodszych spełniających kryteria min. umiejętności przewidzieliśmy skorzystanie z pobliskiej wypożyczalni rowerów z trasami wzdłuż rzeki Białki po nietrudnym terenie.Rowery muszą być sprawne najlepiej sprawdzone przed samym wyjazdem.Ewentualny serwis płatny na miejscu w wypożyczalni.Obowiązują kaski rowerowe prosimy o zabranie zapięć antykradzieżowych. (Element nie zawsze realizowany)

Czy dzieci muszą realizować wszystkie elementy programu podstawowego?

Nie, mogą wybrać sobie zajęcia rekreacyjne lub sportowe, które im odpowiadają.Należy jednak zwrócić uwagę, że wychowawca realizuje program dla swojej grupy i ma pod opieka od 15 do 20 osób.W przypadku realizacji zajęć równolegle przez kilku wychowawców istnieje możliwość przyłączenia się do innej grupy, ale tylko w ten sposób żeby nie przekraczać dopuszczalnej ilości dzieci na wychowawcę.

Charakterystyka wyjazdów oraz kadry w roku 2021

Już od 1998r organizujemy letnie i zimowe wyjazdy szkoleniowe dla dzieci i młodzieży.Od 2004r w ramach Szkoły Sportu K&E, w naszych przeszło 80 turnusach, uczestniczyło ok 6000 os. Od 23 lat, corocznie, jeździmy do Białki Tatrzańskiej, 17 lat do Ustronia Morskiego, od 16 lat do Okuninki nad Jeziorem Białym.W 2021r proponujemy również kolonię w w *** Pensjonacie Tatrzański Relax w Poroninie oraz w Łebie w Ośrodku Wczasowym” Słowiniec oddalonym tylko 100m od morza!„. Posiadamy bogatą galerię zdjęć z wcześniejszych pobytów.Na naszych wyjazdach proponujemy udział w zajęcia typowo rekreacyjnych jak i w licznych dyscyplinach i zajęciach sportowych, takich jak: taniec, fitness, kolarstwo, freeride, sztuki walki, piłka nożna, koszykówka, siatkówka, tenis ziemny i stołowy, zajęcia na sprzęcie pływającym, naukę i doskonalenie pływania, nurkowanie, strzelanki terenowe ASG itd. Zajęcia są do wyboru.Osobną kategorią są zajęcia fakultatywne związane z programem dodatkowym.NASZĄ KADRĘ stanowią osoby posiadające predyspozycje do pracy z dziećmi i młodzieżą, nauczyciele, instruktorzy sportowi, dla których taka praca nie stanowią przykrej konieczności tylko wyzwanie sprostania oczekiwaniom uczestników, rodziców i własnej ambicji tworzenia jak najlepszych warunków realizacji programu.Nad prawidłowym funkcjonowaniem placówek czuwają doświadczeni kierownicy posiadający odpowiedni staż  pracy w placówkach oświatowo-dydaktycznych.Każdy nasz wyjazd jest zgłaszany do Kuratorium Oświaty w Krakowie.Opis poszczególnych wyjazdów znajduje się w zakładkach Lato/Zima.Na szczegółowe pytania chętnie odpowiemy podczas spotkania w biurze lub telefonicznie.

 

NASZA KADRA:

 

Trenerka Tańca Sportowego – kierowniczka w Białce Tatrzańskiej na turnusach 1 i 2

ewa_t1Ewa Twardowska rozpoczęła swoją przygodę z tańcem 20 lat temu w klubie tańca TK, prowadzonym z powodzeniem do tej pory przez Tadeusz Krupińskiego i Małgorzatę Szydę.
Wraz ze swoim partnerem Grzegorzem Kowalskim zdobyli taneczną klasę S potwierdzając swoje czołowe miejsce wśród najlepszych par Polski.
Do tej pory pani Ewa uczestniczyła w ponad 100 turniejach tańca towarzyskiego w kraju i zagranicą. Oto niektóre osiągnięcia z poprzednich lat:
– Mistrzostwo Okręgu Krakowskiego w 1997 i 1998
– Półfinaliści Mistrzostw Polski 1998
– Akademickie v-ce Mistrzostwo Polski w 1997
– I-m-c w Międzynarodowym Turnieju „Syrena Open” w Warszawie w 1996 i 1997
– Wielokrotni uczestnicy światowego festiwalu tańca BACKPOOL w ANGLI.
– Złoto podczas MTT na Węgrzech
– Finaliści TT Ukraina Open
– Finaliści TT Open Italy 1994r –Alassio
– 2 miejsce na Akademickich Mistrzostwach Polski w 1997r
– Mistrzowie Okręgu Krakowskiego w roku :1997r, 1998 i 1999
– 6 miejsce na Mistrzostwach Polski Amatorów w Słupsku w 1999r
– 2 miejsce na Mistrzostwach Okręgu Krakowskiego w 2001r
– 4 miejsce Mistrzostwach Polski Amatorów w Słupsku
ewa_t2– 2 miejsce na Mistrzostwach Okręgu Krakowskiego w 2004r
– 2 miejsce na Mistrzostwach Polski Południowe

W 2001r obroniła pracę magisterską z zakresu tańca towarzyskiego z wynikiem bardzo dobrym zdobywając uprawnienia mgr rekreacji, uprawnienia wychowawcy kolonijnego i tytuł instruktora fitness. Kolejnym uprawnieniem stał się tytuł instruktora tańca sportowego zdobyty na gdańskim AWf-ie. Cały czas uczestnicząc w pracach kilku organizacji pozarządowych min.
będąc delegatką Polskiego Towarzystwa Tanecznego, skarbnikiem Centrum Sportu i Rekreacji „Tradycja” przyczyniała się do popularyzacji tańca wśród dzieci i młodzieży.
6 listopada 2004r wraz ze swoim partnerem Vadimem Krubanovem, zdobyła srebrny medal podczas MIstrzostw Okręgu Krakowskiego a dzień później v-ce Mistrzostwom Polski na MP Skawinie. Pani Ewa pełni funkcję v-ve prezesa w Szkole Sportu K&E, którą wraz z Krzysztofem Szary prowadzi od stycznia 2004r. Jest ekspertką w sprawach tańca i fitness, wykładając na kursach instruktorskich. Obecnie przy dofinansowaniu miasta Krakowa prowadzi zajęcia taneczne w Sportowej Szkole Podstawowej nr 5 w ramach lekcji w-fu.

Trener Sztuk Walki Krzysztof Szary – kierownik Ustronie Morskie,Jezioro Białe,Łeba

W 1990r rozpocząłem naukę KUNG-FU w Szkole Piotra Gąsiora S.S.W.”CHAN” (działającej pod patronatem Instytutu KUNG-FU WU-SHU w Pekinie)
Dzięki współpracy w. w. Szkoły z Akademią Pekińską mieliśmy zaszczyt uczyć się KUNG-FU pod okiem takich mistrzów jak:
Yang Shi- zdobywca wielu tytułów i medali w Tai Chi Chuan oraz walkach full-contakt w Chinach (uczeń m.in. mistrza Chang’a ).
Cui Ya Hui – wybitny specjalista szkoleniowy WU-SHU, główny trener Instytutu KUNG-FU w Pekinie (przez wiele lat był partnerem treningowym Li-Lianje- wielokrotnego mistrza świata w walkach full-contakt oraz m.in. odtwórcy głównej roli w filmie „Klasztor Shaolin”).
Zhang Feng Jun – wybitny specjalista w stylach wewnętrznych, absolwenta i byłego trenera Instytutu KUNG-FU WU-SHU w Pekinie. Moim głównym trenerem jest Piotr Gąsior twórca sukcesów krakowskiego wushu sportowego.

Do ważniejszych osiągnięć sportowych mogę zaliczyć udział w następujących zawodach:
III MISTRZOSTWA POLSKI 1996r

Changquan srebrny medal Duilien Złoty medal
Daoshu srebrny medal San shu Srebrny medal
Gunshu srebrny medal Gunshu czwarte miejsce
Jianshu srebrny medal Na tych mistrzostwach otrzymałem tytuł

NAJWSZECHSTRONNIEJSZEGO ZAWODNIKA MISTRZOSTW

1996r
W tym roku zakwalifikowałem się do Kadry Polski na eliminacjach w Warszawie, zajmując 2 miejsce w walce full-contact do 85 kg
2001r
VII Międzynarodowe Mistrzostwa Polski, pod patronatem Prezydenta RP, na których zdobyłem brązowy medal, przyniosły kolejne dobre występy naszych zawodników:
– Najlepsza zawodniczka – 5 złotych medali-Joanna Cebrat
– Najlepszy technik zawodów – Krzysztof Kęsek
oraz 16 medali
W tym samym roku odbył się Puchar Polski, pod patronatem Premiera Rzeczypospolitej Polskiej Leszka Milera ugruntowujący naszą dobrą pozycję
[ Najlepsza zawodniczka- 5 złotych medali- Joanna Cebrat
[ Najlepszy technik – Krzysztof Kęsek
[ Złoty medal – Michał Brzeski- dzieci do 12 lat
oraz 17 medali
1997 r
Kolejny rok sportowych zmagań na Mistrzostwach Polski w Skawinie przyniósł Złoty medal w konkurencji Gunshu.
W tym samym roku na TURNIEJU KUNG FU na hali KS Wawel, również wygrałem w konkurencji kija tradycyjnego.
1998 r
Na kolejnych Mistrzostwa Polski w Wieliczce z powadzeniem przygotowałem grupę najmłodszych moich uczniów.
1999 r
Podczas turnieju „Złoty Smok” zdobyłem srebrny medal w konkurencjach :
Changquan ( forma sportowa-obligatoryjna)
Dao Shu (szabla sportowa)
2005r
OGÓLNOPOLSKI TURNIEJ- ŁÓDŹ
Medale dla juniora Michałą Frosika w formach sportowych
2000r
Jako klub wywalczyliśmy 15 medali w tym 6 złotych, a mój wkład to:
– srebro w konkurencji szabli sportowej
– v-ce mistrzostwo dla mojej uczennicy, Karoliny Najder- 8 lat
– brązowy medal dla Piotra Pałki – 14 lat
2006r Ogólnopolski Turniej  WuShu – ŁÓDŹ 19.03.
medale dla juniorów Michała Frosika i Kamila Z. w formach sportowych
II MISTRZOSTWA POLSKI JUNIORÓW – Warszawa  22.04

8 medali juniorów Michała Frosika i Kamila Z. i tytuł najlepszego zawodnika w konkurencjach sportowych